Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GB410-I/PT
PIC24FJ128GB410-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GB410-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
100-TQFP (12x12)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tray
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 84
Core Processor PIC
Package / Case 100-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ128GB410
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V