Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GC006-I/MR
PIC24FJ128GC006-I/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GC006-I/MR
Package:
64-VQFN (9x9)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 29x12b, 2x16b; D/A 2x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ128GC006
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V