Home / Microcontrollers / PIC24FJ128GL306T-I/PT
PIC24FJ128GL306T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ128GL306T-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 11684
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 52
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10/12b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC24FJ128GL306
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V