Home / Microcontrollers / PIC24FJ192GB110T-I/PT
PIC24FJ192GB110T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ192GB110T-I/PT
Package:
100-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 83
Core Processor PIC
Package / Case 100-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ192GB110
Program Memory Size 192KB (65.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V