Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GA110T-I/PF
PIC24FJ256GA110T-I/PF
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GA110T-I/PF
Package:
100-TQFP (14x14)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 85
Core Processor PIC
Package / Case 100-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ256GA110
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V