Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GA606T-I/MR
PIC24FJ256GA606T-I/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GA606T-I/MR
Package:
64-QFN (9x9)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 32K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ256GA606
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V