Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GA610T-I/BG
PIC24FJ256GA610T-I/BG
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GA610T-I/BG
Package:
121-TFBGA (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 121TFBGA
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 32K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 85
Core Processor PIC
Package / Case 121-TFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ256GA610
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 121-TFBGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V