Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GB406T-I/PT
PIC24FJ256GB406T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GB406T-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 52
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x10b/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ256GB406
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V