Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GU408-I/PT
PIC24FJ256GU408-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GU408-I/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package Tray
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10b/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC24FJ256GU408
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V