Home / Microcontrollers / PIC24FJ32MC101-I/P
PIC24FJ32MC101-I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ32MC101-I/P
Package:
20-PDIP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16 MIPs
Series PIC® 24F
Package Tube
RAM Size 1K x 16
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 15
Core Processor PIC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ32MC101
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V