Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GB002T-I/SO
PIC24FJ64GB002T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GB002T-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 19
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ64GB002
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V