Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GB108T-I/PT
PIC24FJ64GB108T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GB108T-I/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 16K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 65
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ64GB108
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V