Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GB202-E/MM
PIC24FJ64GB202-E/MM
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GB202-E/MM
Package:
28-QFN-S (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
EEPROM Size -
Peripherals AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 9x10b/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ64GB202
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V