Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GB406-I/PT
PIC24FJ64GB406-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GB406-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 135
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tray
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 52
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x10b/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ64GB406
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V