Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GL302-E/ML
PIC24FJ64GL302-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GL302-E/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 24F
Package Tube
EEPROM Size -
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 9x10/12b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC24FJ64GL302
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V