Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GL305T-I/M4
PIC24FJ64GL305T-I/M4
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GL305T-I/M4
Package:
48-UQFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 39
Core Processor PIC
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10/12b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC24FJ64GL305
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V