Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GP203-E/M5
PIC24FJ64GP203-E/M5
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GP203-E/M5
Package:
36-UQFN (5x5)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 36UQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 438
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tube
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 27
Core Processor PIC
Package / Case 36-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 14x12b SAR
Oscillator Type External, Internal
Base Product Number PIC24FJ64
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 36-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V