Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GU202-E/ML
PIC24FJ64GU202-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GU202-E/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tube
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 9x12b SAR
Oscillator Type External, Internal
Base Product Number PIC24FJ64
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V