Home / Microcontrollers / PIC24FV08KM101-E/P
PIC24FV08KM101-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC24FV08KM101-E/P
Package:
20-PDIP
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FV08KM101
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V