Home / Microcontrollers / PIC24FV16KA302-I/ML
PIC24FV16KA302-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC24FV16KA302-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 23
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 13x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FV16KA302
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V