Home / Microcontrollers / PIC24FV16KA304T-I/MV
PIC24FV16KA304T-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC24FV16KA304T-I/MV
Package:
48-UQFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor PIC
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FV16KA304
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V