Home / Microcontrollers / PIC32CM2532LE00048-I/Y8X
PIC32CM2532LE00048-I/Y8X
Microchip Technology
Product No:
PIC32CM2532LE00048-I/Y8X
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
48-TQFP (7x7)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series PIC® 32CM
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit
EEPROM Size 16K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 34
Core Processor ARM® Cortex®-M23
Package / Case 48-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 14x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32CM2532
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.62V ~ 3.63V