Home / Microcontrollers / PIC32CM6408MC00048-E/Y8X
PIC32CM6408MC00048-E/Y8X
Microchip Technology
Product No:
PIC32CM6408MC00048-E/Y8X
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
48-TQFP (7x7)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 449
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 32CM
Package Tray
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 2K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, RS-485, SERCOM, SMBus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 48-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32CM6408MC00048
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V