Home / Microcontrollers / PIC32CM6408MC00048T-E/U5B
PIC32CM6408MC00048T-E/U5B
Microchip Technology
Product No:
PIC32CM6408MC00048T-E/U5B
Package:
48-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 48MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 32CM
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 2K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, RS-485, SERCOM, SMBus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Number of I/O 38
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32CM6408MC00048
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 48-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V