Home / Microcontrollers / PIC32MM0016GPL020-E/SS
PIC32MM0016GPL020-E/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC32MM0016GPL020-E/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20SSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 52
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 32MM
Package Tube
RAM Size 4K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 11x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MM0016GPL020
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V