Home / Microcontrollers / PIC32MM0016GPL036T-I/M2
PIC32MM0016GPL036T-I/M2
Microchip Technology
Product No:
PIC32MM0016GPL036T-I/M2
Package:
36-SQFN (6x6)
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 36SQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 32MM
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 4K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 29
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Package / Case 36-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MM0016GPL036
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 36-SQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V