Home / Microcontrollers / PIC32MM0256GPM036-E/MV
PIC32MM0256GPM036-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC32MM0256GPM036-E/MV
Package:
40-UQFN (5x5)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 40UQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 279
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 32MM
Package Tube
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 27
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 15x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MM0256GPM036
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V