Home / Microcontrollers / PIC32MM0256GPM048-I/PT
PIC32MM0256GPM048-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC32MM0256GPM048-I/PT
Package:
48-TQFP-EP (7x7)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 32MM
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Package / Case 48-TQFP Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10/12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MM0256GPM048
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-TQFP-EP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V