Home / Microcontrollers / PIC32MX120F032B-50I/SO
PIC32MX120F032B-50I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX120F032B-50I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 50MHz
Series PIC® 32MX
Package Tube
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor MIPS32® M4K™
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MX120
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V