Home / Microcontrollers / PIC32MX250F128D-50I/ML
PIC32MX250F128D-50I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX250F128D-50I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 180
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 50MHz
Series PIC® 32MX
Package Tube
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor MIPS32® M4K™
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MX250
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V