Home / Microcontrollers / PIC32MX270F256BT-50I/SO
PIC32MX270F256BT-50I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX270F256BT-50I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 50MHz
Series PIC® 32MX
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 19
Core Processor MIPS32® M4K™
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MX270
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V