Home / Microcontrollers / PIC32MX320F128LT-80V/PT
PIC32MX320F128LT-80V/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC32MX320F128LT-80V/PT
Package:
100-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 80MHz
Series PIC® 32MX
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 85
Core Processor MIPS32® M4K™
Package / Case 100-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MX320
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V