Home / Microcontrollers / PIC32MZ1024EFG100-250I/PT
PIC32MZ1024EFG100-250I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC32MZ1024EFG100-250I/PT
Package:
100-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 250MHz
Series PIC® 32MZ
Package Tray
RAM Size 512K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 78
Core Processor MIPS32® M-Class
Package / Case 100-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 40x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC32MZ1024EFG100
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.1V ~ 3.6V