
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
PLZ5V1B-HG3_A/H
Manufacturer:
Package:
DO-219AC (microSMF)
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 5.07V 960MW DO219AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.19855
1.9855
100
0.09709
9.709
500
0.080997
40.4985
1000
0.056278
56.278
2000
0.048773
97.546
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Series | Automotive, AEC-Q101, PLZ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±2.56% |
| Power - Max | 960 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AC |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | PLZ5V1 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohms |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | DO-219AC (microSMF) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.07 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1.5 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |