
Bourns Inc.
Product No:
PM2120-680K-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 68UH 6.7A 29 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4865
3.4865
10
3.20055
32.0055
25
2.90928
72.732
50
2.44378
122.189
100
2.094655
209.4655
250
1.978242
494.5605
500
1.861886
930.943
1000
1.74552
1745.52
2500
1.687333
4218.3325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Type | Toroidal |
| Series | PM2120 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 68 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron |
| Size / Dimension | 1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm) |
| Base Product Number | PM2120 |
| DC Resistance (DCR) | 29mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 6.7 A |
| Height - Seated (Max) | 0.770" (19.56mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |