
Nexperia USA Inc.
Product No:
PMBT2222,235
Manufacturer:
Package:
TO-236AB
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 30V 0.6A TO236AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
10
0.13395
1.3395
100
0.072675
7.2675
500
0.044745
22.3725
1000
0.030514
30.514
2000
0.025935
51.87
5000
0.023389
116.945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Power - Max | 250 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | PMBT2222 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Supplier Device Package | TO-236AB |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |