
Nexperia USA Inc.
Product No:
PMBT2222AMBYL
Manufacturer:
Package:
DFN1006B-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 40V 0.6A DFN1006B-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.20045
2.0045
100
0.097945
9.7945
500
0.0817
40.85
1000
0.056762
56.762
2000
0.0492
98.4
5000
0.045638
228.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Power - Max | 250 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | PMBT2222 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 340MHz |
| Supplier Device Package | DFN1006B-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |