
Nexperia USA Inc.
Product No:
PMBT3906M,315
Manufacturer:
Package:
SOT-883
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 40V 0.2A SOT883
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
10
0.1786
1.786
100
0.09462
9.462
500
0.062244
31.122
1000
0.042332
42.332
2000
0.03818
76.36
5000
0.033202
166.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Power - Max | 590 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-101, SOT-883 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | PMBT3906 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Supplier Device Package | SOT-883 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |