
Nexperia USA Inc.
Product No:
PMBT3906MB,315
Manufacturer:
Package:
DFN1006B-3
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 40V 0.2A 3DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.22135
2.2135
100
0.11761
11.761
500
0.077368
38.684
1000
0.052602
52.602
2000
0.047452
94.904
5000
0.041258
206.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Power - Max | 250 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | PMBT3906 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Supplier Device Package | DFN1006B-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |