
KEMET
Product No:
PME261EB5470KR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9285
1.9285
10
1.56275
15.6275
50
1.36344
68.172
100
1.19301
119.301
500
0.908998
454.499
1000
0.795368
795.368
2500
0.766964
1917.41
5000
0.738558
3692.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME261 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.598" (15.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.287" W (18.50mm x 7.30mm) |
| Base Product Number | PME261 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |