
KEMET
Product No:
PME261JB5100KR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.1552
11.552
50
1.0013
50.065
100
0.86659
86.659
500
0.65474
327.37
1000
0.577714
577.714
2500
0.539201
1348.0025
5000
0.519944
2599.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME261 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.598" (15.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.205" W (18.50mm x 5.20mm) |
| Base Product Number | PME261 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |