
KEMET
Product No:
PME261JC5470KR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
10
2.1679
21.679
50
1.89183
94.5915
100
1.65528
165.528
500
1.261163
630.5815
1000
1.10352
1103.52
2500
1.064114
2660.285
5000
1.024698
5123.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME261 |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.799" (20.30mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.945" L x 0.299" W (24.00mm x 7.60mm) |
| Base Product Number | PME261 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |