
KEMET
Product No:
PME261JC5680KR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.097
3.097
10
2.50705
25.0705
50
2.18842
109.421
100
1.91482
191.482
500
1.458896
729.448
1000
1.276534
1276.534
2500
1.230953
3077.3825
5000
1.185353
5926.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME261 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.068 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.799" (20.30mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.945" L x 0.354" W (24.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | PME261 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |