Home / Film Capacitors / PME261KC6220JR06
PME261KC6220JR06
KEMET
Product No:
PME261KC6220JR06
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM
User Guide
Mfr KEMET
Series PME261
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.598" (15.20mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.728" L x 0.205" W (18.50mm x 5.20mm)
Dielectric Material Paper, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C