
KEMET
Product No:
PME264NB5100MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 20% 660VAC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.3414
13.414
50
1.16261
58.1305
100
1.00605
100.605
500
0.760114
380.057
1000
0.67069
670.69
2500
0.625974
1564.935
5000
0.60362
3018.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME264 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.598" (15.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.287" W (18.50mm x 7.30mm) |
| Base Product Number | PME264 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 660V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |