
KEMET
Product No:
PME271M510MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 20% 275VAC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.406
1.406
10
1.1115
11.115
50
0.96292
48.146
100
0.83334
83.334
500
0.629622
314.811
1000
0.55555
555.55
2500
0.51851
1296.275
5000
0.499994
2499.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME271M |
| Package | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.598" (15.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.205" W (18.50mm x 5.20mm) |
| Base Product Number | PME271 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |