
KEMET
Product No:
PME271Y422MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.73625
7.3625
50
0.61142
30.571
100
0.52649
52.649
500
0.407588
203.794
1000
0.350987
350.987
2500
0.328339
820.8475
5000
0.311353
1556.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME271Y |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.402" (10.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.154" W (13.50mm x 3.90mm) |
| Base Product Number | PME271 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.295" (7.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |