
KEMET
Product No:
PME271Y433MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 3300PF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.7543
7.543
50
0.6536
32.68
100
0.56563
56.563
500
0.427367
213.6835
1000
0.377084
377.084
2500
0.351946
879.865
5000
0.339378
1696.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME271Y |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.402" (10.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.161" W (13.50mm x 4.10mm) |
| Base Product Number | PME271 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.323" (8.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |