
KEMET
Product No:
PME271Y447MR04
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.0564
10.564
50
0.91523
45.7615
100
0.792015
79.2015
500
0.598443
299.2215
1000
0.528029
528.029
2500
0.492832
1232.08
5000
0.475228
2376.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME271Y |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.402" (10.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | PME271 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |