
KEMET
Product No:
PME271Y515MR30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.387
1.387
10
1.0963
10.963
50
0.95057
47.5285
100
0.82251
82.251
500
0.621471
310.7355
1000
0.548359
548.359
2500
0.511803
1279.5075
5000
0.493516
2467.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PME271Y |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.598" (15.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm) |
| Base Product Number | PME271 |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |